Główna » Artykuły

Jak dobrać ROUTER do użytku domowego

18 listopada 2010 3 452 wyświetleń

Do niedawna posiadanie tylko jednego komputera w domu zupełnie wystarczało. Jednak coraz częściej okazuje się, że w rodzinie pojawia się coraz więcej urządzeń korzystających z wi-fi.

Dowiadujesz się, że potrzebujesz ROUTER. Wpisujesz w wszystkowiedzącą wyszukiwarkę magiczne słowo no i giniesz w gąszczu informacji… :)

Postaram się na przykładzie produktów marki TP-LINK wytłumaczyć jakimi funkcjonalnościami różnią się poszczególne modele i do czego się one przydają.

  • QoS (Quality of Service) mechanizm kolejkujący, zapobiegający nadmiernemu obciążeniu łącza – w uproszczeniu – router potrafi tak dobrać kolejność przesyłania pakietów (informacji) aby internet (wszystkie usługi) działały bez zakłóceń.
  • QSSszybka konfiguracja bezpiecznego połączenia bezprzewodowego
  • XR – (eXtended Range) – technologia umożliwiająca uzyskanie większego zasięgu sieci radiowej (tylko pomiędzy urządzeniami TP-LINK)
  • parental control – inaczej mówiąc kontrola rodzicielska :) -jest to funkcja pozwalająca na odpocznienie dostępu do internetu w określonych godzinach
  • repeater – funkcja ta pozwala na rozszerzenie zasięgu dostępu bezprzewodowego – czyli jeśli w jakimś miejscu traci się sygnał sieci lub jest bardzo słaby -wstawia się tam właśnie takie urządzenie i problem znika ;) (usługa działa np. w modelu TL-WA701ND)
  • MIMO – standard transmisji danych (802.11n) pozwala na przesył informacji z dużą prędkością (obecnie do 300Mbps) z wykorzystaniem kilku anten

Warning: fsockopen(): unable to connect to identi.ca:80 (Connection refused) in /home/www/www.mikrotik.biz.pl/wp-includes/class-snoopy.php on line 1148