Główna » Artykuły, Nowości, Ważne wiadomości

Ubiquiti AirMax OMNI czyli szybko, tanio i stabilnie

31 marca 2011 7 982 wyświetleń


Spadające koszty głównych przyłączy internetowych dla firm ISP powodują wzrost maksymalnych przepustowości oferowanych klientom końcowym przy coraz niższej cenie podłączenia oraz abonamentu miesięcznego. Wymagania końcowego klienta w stosunku do oferowanej usługi można obecnie scharakteryzować jednym postulatem: “ma być szybko, tanio i stabilnie”.

Możliwości spełnienia tego postulatu zależą jednak nie tylko od “hurtowej” ceny przepustowości uzyskiwanej przez ISP. Podstawowym dylematem, przed którym staje obecnie firma świadcząca usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu jest stosunek ceny do wydajności i jakości zastosowanych urządzeń. Problem ten jest szczególnie istotny przy inwestycji w nowe stacje bazowe i może być bardzo złożony jeżeli mamy do czynienia z lokalizacją, w której pobliżu działa inna konkurencyjna i “agresywna cenowo” firma typu WISP.

Podobnie gdy operator działa na całkiem “dziewiczym” terenie pozbawionym dotychczas praktycznej możliwości dostępu do Sieci. Często dochodzi wtedy do sytuacji, w której pozyskani klienci są silnie rozproszeni i podstawowym wybieranym rozwiązaniem jest albo zastosowanie drogiej stacji bazowej, składającej się z trzech anten sektorowych o szerokim kącie promieniowania albo taniej ale bardzo mało wydajnej stacji zbudowanej z zastosowaniem zwykłej anteny dookólnej. Często niska cena usługi oferowanej klientowi końcowemu uzyskiwana jest przy dużych ustępstwach w zakresie wydajności stacji bazowych co powoduje znaczny spadek jakości usług. Nieraz już po krótkim czasie niezbędne są kolejne kosztowne inwestycje.


Jednak nie musi tak być zawsze. Wraz z rozwojem technologi bezprzewodowych i wprowadzeniem nowego standardu 802.11n pojawiły się na rynku ISP nowe urządzenia umożliwiające transmisję bezprzewodową z szybkością sięgającą do 150Mbps (1xMIMO) oraz 300Mbps (2xMIMO). Standard 802.11n otworzył nowe możliwości przed ISP i rozpoczął wyścig zarówno w zakresie przepustowości, zasięgu i stabilności jak i w zakresie stosunku cen do jakości oferowanych usług.

Firma Ubquiti Networks jako jedna z pierwszych na rynku ISP zauważyła wzrastające potrzeby klienta końcowego oraz spadek rentowności obecnie działających stacji bazowych. Wychodząc na przeciw nowym wyzwanią, Ubiquiti Networks wprowadziło dotychczas do oferty szereg dobrze przemyślanych, kompaktowych, w pełni zintegrowanych a zarazem tanich, stabilnych oraz wydajnych urządzeń: Nanostation, Rocket, NanoBridge, AirGrid, zyskując sympatię oraz zaufanie wśród ISP. Najnowszym produktem firmy Ubiquiti Networks są dualne anteny dookólne z serii AirMax OMNI dedykowane dla urządzeń Rocket M 2xMIMO, 2,4 oraz 5 GHz umożliwiające budowę taniej i bardzo wydajnej stacji bazowej.

Ubiquiti AirMax Omni jest idealnym rozwiązaniem do zastosowań w rozproszonym środowisku klienckim gdzie istnieje potrzeba pokrycia sygnałem dużego obszaru ( 360 stopni ) przy zachowaniu wysokiej wydajności sieci, a instalacja “wysokobudżetowych” stacji bazowych z uwagi na stosunkowo małą ilość abonentów jest nierentowna.

Anteny Ubiquiti AirMax Omni w połączeniu z dedykowanym urządzeniem Rocket M2/M5 pod kontrolą systemu AirOS dzięki zastosowaniu protokołu TDMA (Time Division Multiple Access) oraz wbudowanemu inteligentnemu QOS (Quality of service) tworzą bardzo wydajną i relatywnie tanią stację bazową o charakterystyce dookólnej.

Reasumując, Ubiquiti Networks po raz kolejny wychodzi na przeciw najnowszym wymaganią rynku Wireless ISP wprowadzając do swojej oferty kolejne ciekawe i godne polecenia rozwiązanie tym razem dedykowane dla stacji bazowych mając na uwadze wygodę, wydajność, stabilność a także kieszeń swojego klienta ;)