Wiadomo, że jeżeli korzystamy z czegoś zbyt długo i rozpoczyna nas to coraz to bardziej wciągać, po pewnym czasie uzależniamy się od takiej rzeczy. Podobnie jest z internetem. Na pierwszy rzut oka internet wydaje się być nieniepokojący. Pozostał stworzony w celu upraszczania wszelkim życia. Niemniej jednak, kiedy trwonimy kontrolę na korzystaniem z niego, może to sprawiać uzależnienie. Przeważnie zaczyna się to nieśmiało.

Każdego dnia spędzamy coraz to więcej czasu buszując po internecie, wykorzystując z portali społecznościowych bądź grając w gry internetowe – speedtest. Uzależnienie od internetu ma prawo objawiać się nadpobudliwością, agresją (szczególnie u dzieci oraz nastolatków), odczuwaniem jakiegokolwiek niedosytu, kiedy przynajmniej kilka razy dziennie nie odwiedzimy portalu społecznościowego, czy nie zagramy w jakąś grę. Szkodliwość internetu objawia się nie tylko uzależnieniem.

Aktualnie to naturalnie dzięki internetowi możemy stać się nawet ofiarami kradzieży. Niekoniecznie kradzieży pieniędzy, chociaż to dość w wielu przypadkach się zdarza, jednak kradzieży danych, zdjęć, plików z komputera. By zapobiec temu powinniśmy wykorzystywać środki ostrożności, między innymi programy antywirusowe.