Pompę wolno posiadać w każdym domu jako pomoc przy osuszaniu piwnicy – malutka pompa dostępna w dowolnym sklepie z artykułami do mieszkania. A także prywatny odbiorca ma prawo się pokusić o kupno pompy cieplnej wspierającej odwierty geotermalne w ocieplaniu podłogowym bądź też cieplnym danego budynku. To są materiały wykorzystujące właściwości pomp. Same pompy jesteśmy w stanie podzielić na pompy wirowe krętne, jakie sprężają ciecz czy też osad za pomocą wirnika, który tworzy zjawisko ssania oraz na pompy wirowe krążeniowe, jakie same zasysają ciecz jedynie pobierając energię elektryczną lub też z silnika. Drugą branżą są pompy wyporowe – fotowoltaika Wrocław.

Efekt zasysania odbywa się przy zastosowaniu tłoka, kół zębatych, śruby, membrany lub też nawet elastycznych ścian pompy, które przesuwają transportowaną ciecz wewnątrz pompy. Czy to pompa krętna czy wyporowa, każda bazuje na trzech koronnych sylwetkach. Są to: wydajność wyrażona w litrach na sekundę, wysokość podnoszenia, lub optymalne ciśnienie i moc, jaka podawana jest jako iloczyn dwóch poprzednich. Wykorzystywanie ciepła nagromadzonego w płaszczu ziemi jak i tego, jakie się z niej wydobywa nazywa się procesem pozyskiwaniem energii geotermalnej. Tak pozyskane ciepło przynależy do odnawialnych zalążków energii takich jak wiatr, czy promienie słoneczne.

Oznaczamy je odnawialnymi, bo ich źródła są niewyczerpywane. Stają się coraz modniejsze oraz atrakcyjniejsze bo ich używanie nie naraża atmosfery na zanieczyszczenia. W energii geotermalnej oprócz samego ciepła pobranego z gruntu stosuje się również wody gruntowe, które pompy ciepłownicze pobierają z odwiertów czasami bezpośrednio do instalacji zamontowanej jako nagrzewanie podłogowe w danym domu. Żeby dostarczyć sobie ciepłego źródła z wód termalnych użytkuje się tzw. odwierty geotermalne. Głębokości na jakie zapuszcza się wiertło wiertnicy nie są z góry narzucone, gdyż poziom wód gruntowych jest różnorodny i wynosi od 2m aż do 150 metrów. Im woda jest głębiej tym jest cieplejsza, a jej temperatura nie zależy od pory roku panującej na powierzchni ziemi.