Tablica manipulacyjna – jak zrobić taką samemu

Jedną z bardziej popularnych edukacyjnych zabawek w ostatnim czasie stały się tablice sensoryczne. Są one mało skomplikowane do wykonania, a jednocześnie doskonale zwracają dziecięcą uwagę i mocno rozwijają ich wyobraźnię i zdolności manualne. Producenci tablic oferują ogromne ich zróżnicowanie. W sklepach znaleźć można modele małe i duże, o kilku czy nawet kilkudziesięciu częściach.

Elementy takich tablic też mogą być bardzo zróżnicowane, przez co rodzice mogą wybrać taki ich układ, który najbardziej będzie odpowiadał ich maluchowi. Ceny za tablice edukacyjne zaczynają się od 100 złotych, a w przypadku największych kończyć się mogą na kilkuset. W dużym stopniu zależą od wykonania i od tego, co się na nich znajduje. Ale taka tablica manipulacyjna zostać również może zrobiona samodzielnie. Jeśli ktoś posiada odrobinę manualnych zdolności, to bez większych problemów poradzi sobie z czymś takim. Przede wszystkim rozpocząć należy od przygotowania odpowiedniej bazy.

Wykonana ona może być z deski drewnianej, świetnie nadaje się też na to sklejka o odpowiedniej grubości. Deskę czy sklejkę należy przyciąć do odpowiedniego wymiaru, a następnie zeszlifować dokładnie wszystko, aby nie zostawić żadnych ostrych krawędzi. Po przemalowaniu odpowiednią dla dzieci farbą zabrać się można za dokręcanie pozostałych elementów. Te zaś mogą być ogromnie zróżnicowane, zależnie od tego co zostanie znalezione. Świetnie będą się tu sprawdzać rozmaite koła zębate, przełączniki i pokrętła, które uczą dzieci nowych ruchów, ucząc jednocześnie cierpliwości i wytrwałości.

Na tablicy można też przyczepić przedmioty z klawiszami, między innymi telefon komórkowy, kalkulator czy pilot do telewizora. Jeżeli rodziców nie przerażają hałasy, to można również pomyśleć o trąbce, cymbałkach albo dzwonku, elementy te świetnie stymulować będą słuch malucha. Decydując się na taką opcję trzeba pamiętać o tym, że tablica edukacyjna dla dzieci musi zapewnić pełne bezpieczeństwo dla używających jej dzieci, dlatego wszystko się na nie musi dobrze trzymać.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz