Węgiel czy pellet – który z opałów jest najlepszy

Piece używane do ogrzewania domów przystosowane są do różnych rodzajów paliw. Niektóre mogą spalać tylko węgiel albo ekogroszek, i wtedy dużych możliwości nie ma. Ale do sporej ilości takich urządzeń można wsypywać różne rodzaj opału, warto zatem wiedzieć czym różnią się one od siebie i jakie mają parametry.

Chyba najtańszy, co jednak nie oznacza że kiepski, jest pellet ze słomy Zamość. Jest on wytwarzany ze sprasowanej słomy, co znacznie zwiększa wartość opałową, która jest tylko kilkadziesiąt procent mniejsza niż węgla. Z tego też powodu ten rodzaj pelletu uznawany jest za najlepszy jeśli się weźmie pod uwagę właściwości i cenę.

Więcej kosztujący, ale też i bardziej wydajny, jest pellet drzewny Zamość. Do produkcji tego pelletu są wykorzystywane trociny z zakładów drzewnych i tartanów, które po sprasowaniu bardzo dobrze się spalają. Dzięki temu, że drzewny pellet ma niską wilgotność, to ma on znacznie lepsze parametry niż naturalne drewno. Chyba najwięcej wydać trzeba jeśli chce się kupić ekogroszek Zamość, lecz oczywiście ten produkt zapewnia największą ilość energii cieplnej wśród wszystkich materiałów opałowych.

Ogromną zaletą ekogroszku jest to, że nie ma on miału i drobnych kawałków, które znacząco zmniejszają opałową wartość. Podejmując decyzję o zakupie któregoś z wymienionych paliw pamiętać należy o tym, żeby przechowywać je w odpowiedni sposób. Jeżeli węgiel Zamość, pellet Zamość zawilgotnieje lub zamoknie, to będzie się znacznie gorzej palił. Z tego też powodu wszystko powinno się składować w suchym miejscu, bez niepotrzebnej wilgoci.

🧾 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Dodaj komentarz